Jak dlouho se rozkládají odpadky

15. červenec 2014

Každý z nás produkuje každý den určité množství odpadu. Někdo svým stylem života produkuje odpadu více, jiní zase méně, ale zcela bez odpadu to nelze. Vlastně i pouhý ohryzek z jablka je odpad. Průměrně takto každý z nás vyprodukuje za rok asi 400 kg komunálního odpadu, což je ohromné množství, které naší přírodu značně zatěžuje. Abychom přírodě co nejvíce ulevili, můžeme tento odpad třídit. Značná část odpadků lze totiž úspěšně a efektivně recyklovat, například kovy, papír, sklo nebo plasty. V posledních letech se úspěšně zvyšuje také podíl tříděného bioodpad.

Pokud však odpad třídit nebudeme, a budeme jej vyhazovat všechen do směsného odpadu, neuděláme tím radost nám, našim dětem ani přírodě samotné. Víte, jak dlouho se nejrůznější odpadky rozkládají? I za těch nejideálnějších podmínek to mohou být desítky, stovky i tisícovky let, záleží na vlhkosti, slunečním světle, přístupu vzduchu a v některých případech také na práci mikroorganismů.

Kácení stromů

Již jsme zde uvedli jako příklad ohryzek z jablka, ten se v přírodě rozloží zhruba za 2 týdny. Mezi velmi časté odpadky patří nedopalek z cigarety (s filtrem). Věděli jste, že se rozkládá až 15 let? Mnohem hůře si však vedou nápojové obaly, Tetra Pak (s hliníkovou fólií) se v přírodě rozloží asi za 100 let, PET láhev nejdříve za 450. V následujícím seznamu naleznete údaje o časovém období nutném pro rozložení vybraných odpadků. V mnoha případech jsou však uváděné lhůty orientační nebo pouhým odhadem, např. u skla a polystyrenu.

Jak dlouho se rozkládají odpadky:

Ohryzek z jablka nebo hrušky – 14 dní
Papírové ručníky – 4 týdny
Papírová taška – 2 měsíce
Slupka od banánu – 2 měsíce
Bavlněná látka – 6 měsíců
Slupka od pomeranče (citrusů) – 1 rok
Vlněná látka – 1 rok a 6 měsíců
Krabice od nápojů bez hliníkové fólie – 7 let
Nedopalek od cigarety s filtrem – 15 let
Klasický igelitový sáček – 25 let
Kožené boty – 40 let
Nylonové oblečení – 40 let
Žvýkačka – 50 let
Železná plechovka – 50 let
Plastový kelímek – 70 let
Alobal – 100 let
Tetra Pak (s hliníkovou fólií) – 100 let
Jednorázové pleny – 250 let
Hliníková plechovka od nápoje – 400 let
PET láhev – 450 let
Vlasec na ryby – 600 let
Plastový kanystr – 800 let
Sklo – více jak 1 000 let (jde pouze o odhad)
Polystyren – desetitisíce let (jde pouze o odhad)