Farmářské trhy mají svůj kodex

4. června 2011

Ministr zemědělství Ivan Fuksa zveřejnil na Kubánském náměstí v Praze Vršovicích kodex farmářských trhů. Učinil tak symbolickým přibitím na bránu po způsobu středověkých tržišť. Kodex určuje základní pravidla prodeje na farmářských trzích. Má především napomáhat zákazníkům v orientaci. Prodejci, kteří se zavážou k jeho dodržování, budou pro nakupující na první pohled odlišitelní speciálním logem.

Na formulaci kodexu, který Ministerstvo zemědělství iniciovalo, se podíleli například zástupci Asociace krajů, Svazu města a obcí a Sdružení místních samospráv, ale především významní organizátoři samotných trhů.

Farmářské trhy

„Snažíme se zajistit, aby na trhu prodávali skutečně farmáři a drobní výrobci, kteří jinak mají třeba problém prorazit do běžné tržní sítě, a ne překupníci,“ vysvětlil ministr Fuksa. „Stále častěji se přesvědčujeme o tom, že zákazník chce a potřebuje dostat pravdivé a úplné informace o zboží, které si vybírá. Základní zásadou je jednoznačně dohledatelnost, tedy jasná identifikace původu prodávaného zboží i pěstitelů nebo chovatelů, jejichž produkty se na trzích prodávají,“ dodal ministr.

Zmíněný kodex má za cíl zlepšit orientaci a posílit důvěru zákazníků. Zákazníci totiž očekávají, že na trhu dostanou skutečně to, co trhy slibují - čerstvé, kvalitní a domácí potraviny přímo od výrobců.

Celé znění farmářského kodexu si můžete přečíst zde (PDF 124KB).

Zdroj: Ministerstvo zemědělství