Do biomasy jde rekordní dotace

2. srpna 2010

Firma Stako energo z Hradce Králové získala v červnu rekordních 120 milionů korun z programu Eko-energie na výstavbu elektrárny ve východních Čechách spalující dřevní štěpku. Přitom ještě loni hrály prim v boji o peníze z programů zaměřených na obnovitelné zdroje malé vodní elektrárny. Letos už to neplatí.

Do biomasy jde rekordní dotace

Náklady na bioelektrárnu se podle informací LN vyšplhají téměř na 500 milionům korun. Podle původních plánů měl investor začít stavět již v srpnu letošního roku, realizace záměru se však opozdí.

Stako energo původně chtěla elektrárnu stavět v bývalých kasárnách v obci Rychnovek u Jaroměře. „Zastupitelstvo obce nebylo proti, ale lidé měli opačný názor a loni v srpnu elektrárnu odmítli v referendu,“ uvedl pro LN starosta obce Josef Malíř. Investor následně nalezl náhradní řešení – opuštěný areál textilky Tiba v Mostku u Dvora Králové nad Labem. V nové lokalitě již obyvatelé s elektrárnou souhlasí. „Přinese nám to minimálně 30 pracovních míst, firma též přislíbila výhodnější dodávky elektřiny pro veřejné osvětlení a dotace na školu,“ říká starosta Mostku Jaromír Tázlar.

Další mnoha milionová dotace míří do projektu v Kutné Hoře. Tentokrát jde o příslib 114 milionovů pro bioelektrárnu v areálu ČKD v Kutné Hoře, kterou chce postavit firma náležící do investiční skupiny Redwood Capital. Bioelektrárna má spalovat slámu, traviny a cíleně pěstované energetické plodiny (např. Japonský topol). Vyrábět bude jak elektřinu, tak i tepelnou energii. „V současnosti vyjednáváme s městem o podmínkách dodávek do městské teplárenské sítě,“ uvedl pro LN člen představenstva Redwood Capital Tomáš Hardt.


Zdroj: LN