Biopotravinou roku 2010 je Kančí biolovečák

8. dubna 2011

Již devátý ročník soutěže Česká Biopotravina roku zná nové vítěze. V hlavní kategorii byl vyhlášen biopotravinou roku 2010 Kančí biolovečák z Biofarmy Sasov Josefa Sklenáře. Odborná porota vítěze vybrala mezi dalšími 42 nominovanými biopotravinami.

Označení BIO si český spotřebitel stále spojuje především s ovocem, zeleninou, oříšky či různými druhy obilovin. Podobně rozhodovala i porota v předchozích ročnících, loňským vítězem se stal ovocný biodžem, předloňským ovocný mošt, i starším ročníkům dominovala rostlinná výroba. Biopotravina roku však má i kategorii pro masné výrobky, a právě z této kategorie vzešel letošní absolutní vítěz.

Kančí biolovečák

Vítězný Kančí biolovečák je trvanlivý fermentovaný salám nejvyšší kvality, jehož trvanlivost je docílena sušením a fermentací za použití startovacích kultur. Je vyroben pouze z biomasa a biokoření, jako přirozený konzervant je použita mořská sůl, biolovečák je proto bezlepkový. Štanglička salámu má hmotnost 400 gramů a trvanlivost je jeden měsíc od data výroby.

Vítězové produktových kategorií


Stejně jako každý rok, tak i letos byly kromě hlavní ceny vyhlášeni i vítězové jednotlivých produktových kategorií, kdy novinkou byla kategorie Víno z ekologických hroznů.

» Vítězem kategorie mléko a mléčné výrobky se stal Jogurt bílý 3 % z Mlékárny Valašské Meziříčí, vyráběný pro maloobchodní značku „naše bio“.

» Nejlépe hodnoceným v kategorii mlýnské a pekárenské výrobky byl Chléb pšenično-žitný cereální s Nopalem BIO z biopekárny Country Life s.r.o.

» Porotce velmi zaujala a vítězem kategorie výrobky z ovoce a zeleniny se stala Hrušková bioláda od Hany Němcové z rodinné farmy Koldokol.

» Kategorii biovýrobky pro gastronomii vyhrála společnost Extrudo Bečice s.r.o. s výrobkem Bio Lívance.

» V kategorii vína z ekologických hroznů se stala vítězem se stala Malverina 2007 s přívlastkem pozdní sběr, suché, z produkce společnosti Vinselekt Michlovský a.s.